HISTORIA

Kiedy w 2000r. zostało otworzone Centrum Wodne „Laguna” w Gryfinie zaczęto podejmować próby tworzenia w formie zorganizowanej nauki pływania i sportu pływackiego. W tym czasie nauka pływania prowadzona była przy CW Laguna oraz przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym.

Pierwsze struktury sportu pływackiego zaczęły powstawać w grudniu 2001r., kiedy z inicjatywy Tomasza Grąbczewskiego i Zbigniewa Starosty założono Uczniowski Klub Sportowy „Kamikaze”. W założeniu był to klub dwusekcyjny, obejmujący naukę karate i pływania. Sekcja pływania, która była prowadzona przez Zbigniewa Starostę i Ernesta Gierasimczyka swoją działalność rozpoczęła w 2003 roku.   Jednakże UKS „Kamikaze” kojarzony był przede wszystkim tylko z jedną sekcją – karate. W wyniku tego sekcja pływania nie otrzymywała dotacji z Urzędu Miasta i Gminy, co nie pozwalało na jej dalszy rozwój. Stąd też zaczął pojawiać się pomysł utworzenia samodzielnego Klubu Pływackiego mającego charakter sportu kwalifikowanego skierowanego do dzieci i młodzieży szkół wszystkich szczebli. Działacze i szkoleniowcy postawili na szeroką naukę pływania dzieci przedszkolnych, wyczyn sportowy, który ma być konsekwencją masowego charakteru tej dyscypliny sportu.

 W maju 2004 roku z inicjatywy trenerów Zbigniewa Starosty i Ernesta Gierasimczyka powstał Uczniowski Klub Pływacki „Marlin”. Do grona szkoleniowców dołączyły: Anna Lewandowska. Agnieszka Zarębska, Katarzyna Krawczyk (Klimek) i Małgorzata Wodzyńska.

W skład zarządu UKP „Marlin” weszli: Dariusz Roszkowski– Prezes, Anna Terenowicz –Sekretarz, Zbigniew Starosta i Ernest Gierasimczyk – członkowie Zarządu.

Dzisiaj zarząd Klubu tworzą: Joanna Markiewicz - Prezes, Krzysztof Krawczyk - Wiceprezes , Alicja Grabowska - Sekretarz, Magdalena Gniłka, Justyna Pejska Babińska, Maria Kowalczyk oraz Adam Bartosiewicz - członkowie Zarządu. 

Założenia i konsekwencja działania szkoleniowców i działaczy by osiąganie wysokiego poziomu sportowego było oparte na szerokiej bazie dzieci i młodzieży uprawiającej ten sport bardzo szybko znalazło potwierdzenie.  Zawodnicy UKP „Marlin” pierwsze znaczące sukcesy odnieśli w 2007 roku na Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski 10-latków. Czwarte miejsce w Polsce na dystansie 50 m stylem motylkowym zdobył – Paweł Sendyk. Ten sam zawodnik uplasował się na tych zawodach, na różnych dystansach stylem dowolnym na 6,8,14 miejscu. Znaczący sukces w stylu motylkowym i klasycznym odniósł – Damian Puchacz zajmując 16,21,29, miejsce w kraju. W 2010 roku na Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski jedenastoletnia wówczas Justyna Kruszewska wywalczyła brązowy medal na dystansie 100m stylem klasycznym i 10 miejsce na dystansie 200m stylem klasycznym, zaś dziesięcioletnia wówczas Wiktoria Ekiertzajęła 13 miejsce na dystansie 200m stylem grzbietowym i 14 miejsce na 100m stylem grzbietowym.

Jednakże najbardziej utytułowanym zawodnikiem UKP Marlin jest Paweł Sendyk, który w 2009r.  na Letnich Mistrzostwach Młodzików 12-lat wywalczył 3 miejsce na dystansie 50m stylem motylkowym, 7 miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym i 14 miejsce na dystansie 100m styl dowolny. W 2010 roku nasz zawodnik na Zimowych Mistrzostwach Polski Młodzików 13-latwywalczył MISTRZOSTWO POLSKI na dystansie 50m stylem motylkowym i VICE MISTRZOSTWO na dystansie 50m stylem dowolnym, oraz 7 miejsce na dystansie 100m stylem dowolnym. W tym samym roku na Letnich Mistrzostwach Polski Młodzików 13-lat wywalczył srebro na dystansie 50m stylem motylkowym i brąz na dystansie 100m stylem motylkowym, oraz 5 miejsce na dystansie 100m stylem dowolnym. Rok później na Zimowych Mistrzostwach  Polski Juniorów 14-lat był trzykrotnie drugi na dystansach: 50m stylem dowolnym i motylkowym, oraz 100m stylem dowolnym i wywalczył 3 miejsce na 100m stylem motylkowym. Kilka miesięcy później na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 14-lat zdobył srebro na dystansie 50m stylem motylkowym, dwukrotnie był 4 na dystansach 100m stylem motylkowym i 50m stylem dowolnym, oraz zajął 5 miejsce na dystansie 100m stylem dowolnym. W wieku 15 lat zdobył MISTRZOSTWO POLSKI na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów na dystansie 50m stylem motylkowym, VICE MISTRZOSTWO na dystansie 50m stylem dowolnym, trzecie miejsce na 100m stylem motylkowym i 4 miejsce na 100m stylem dowolnym. W tym samym roku na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 15-lat potwierdził, że zdobyte kilka miesięcy temu mistrzostwo nie było przypadkowe, bowiem na dystansach 50m stylem dowolnym i motylkowym był najlepszy zdobywając tytuł MISTRZA POLSKI, dodatkowo wywalczył 2 miejsce na dystansie 100m stylem motylkowym  i 4 miejsce  na dystansie100m stylem dowolnym. Kolejne medale dla klubu wywalczył w Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 16 lat w 2013 roku, zdobywając 2 miejsce na dystansie 50m stylem motylkowym i 3 miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym i  9 miejsce  na dystansie 100m stylem dowolnym. Największym osiągnięciem Pawła Sendyka, który z chwilą rozpoczęcia nauki w szkole średniej zmienił barwy UKP „Marlin” na MKP Szczecin, było zdobycie  w 2015 roku SREBRNEGO MEDALU na dystansie 50m stylem motylkowym i brązowego medalu w sztafecie 4x 100m stylem zmiennym na Igrzyskach Olimpijskich w Baku.

Zaangażowanie trenerów pozwala dzieciom osiągać nie tylko sukcesy sportowe, ale uczy ich zdrowej rywalizacji, cierpliwości i umiejętności radzenia sobie z porażką. Sukcesy Pawła Sendyka zachęciły inne dzieci do uprawiania tego pięknego sportu. Wyróżniającymi się zawodnikami UKP „Marlin” są: Gabriela Krawczyk i Mikołaj Rosiak (8 lat), Aleksandra Szewczuk ( 10 lat), Mateusz Rozmiarek (11 lat),  Krzysztof Rosiak  (14 lat). Najbardziej utytułowaną obecnie zawodniczką naszego kluby jest Hanna Zielińska, która w czerwcu 2017r. otrzymała  powołanie do Kadry Wojewódzkiej Młodzików.

Dzisiaj Klub rozwija się bardzo prężnie, aktualnie zrzesza 274 członków. Prowadzi dwie sekcje: naukę pływania i doskonalenie technik pływackich (grupy treningowe). 4 lata temu zawiązała się również sekcja MASTERS. W latach 2009-2012 klub prowadził również sekcję piłki wodnej. Ostatecznie jednak trenerzy postawili na pływanie indywidualne. W Klubie pracuje 6 trenerów: Zbigniew StarostaHelena StarostaJoanna MarkiewiczMateusz Markiewicz, Krzysztof Krawczyk, Marlena Janas.

Tylko w tym roku na naukę pływania zostało zapisanych 88 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Najmłodsi zawodnicy Klubu posiadają 4 lata, a najstarsi 17 lat. Ograniczenia techniczne spowodowały, że nie wszyscy chętni mogli zostać zapisani w tym roku na naukę pływania. W grupach treningowych technikę pływania doskonali 188 młodych zawodników i zawodniczek, w wieku 6-17 lat. Dzieci w zależności od wieku i osiąganych wyników trenują 2 lub 3 razy w tygodniu, po godzinie zegarowej, w grupach około 10 osobowych. Najstarsza grupa, która najczęściej reprezentuje Klub,  nasze miasto i Centrum Wodne „Laguna”, na różnego rodzaju zawodach nie tylko na arenie krajowej, ale i międzynarodowej, trenuje 5 razy w tygodniu po 1,5 godziny, wieczorem, 3 razy w tygodniu w godzinach wczesnorannych (przed zajęciami szkolnymi), po godzinie, oraz w soboty po 1,5 godziny. Nasi zawodnicy biorąc udział w tego typu zawodach nie tylko rywalizują ze swoimi rówieśnikami, ale mają możliwość spotkania się z wybitnymi polskimi pływakami, m.in. z Kacprem Majchrzakiem, Anną Dowgiert, Marcinem Stolarskim-czy Otylią Jędrzejczak. Najwybitniejsza polska pływaczka, na naszym basenie, w 2002 roku, miała zorganizowany przez swojego trenera obóz pływacki, przygotowujący ją do kolejnych ważnych starów. Razem z nią gościł wówczas w Gryfinie Paweł Korzeniowski. Wyrabiana przez trenerów w młodych zawodnikach systematyczność pozwala godzić im naukę ze sportem. Wielu z nich jest nie tylko wyróżniającymi się pływakami w swoich kategoriach wiekowych, ale również bardzo dobrymi uczniami. 

Ciężka praca całego zespołu w sezonie 2016/2017 pozwoliła klubowi na zajęcie 27 miejsca w kategorii 10 lat i 62 miejsca w kategorii 11 lat w końcowej ogólnopolskiej klasyfikacji Drużynowego Wieloboju Pływackiego. Zaś dwunastolatkowie zostali sklasyfikowani na 99 pozycji w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Młodzików.

UKP „Marlin” nie tylko staruje na zawodach organizowanych przez inne Kluby, ale sam jest organizatorem cieszących się dużą sympatią i popularnością cyklicznych zawodów „Ogólnopolski Mityng Pływacki Laguna Cup, Ogólnopolski Sprawdzian Wytrzymałości i Wszechstronności Stylowej”- organizowanych w listopadzie, „Ogólnopolskich Zawodów Pływackich w Wieloboju Sprinterskim „Fliegel Sprint”- organizowanych luty/marzec, „Otwarte Mistrzostwa Gryfina”- organizowane- kwiecień/maj i zawody z cyklu „Liga Miast”. Dla swoich najmłodszych zawodników organizowane są „Mikołajkowe Zawody”, w których dzieci walczą o medale indywidualnie, oraz w sztafetach rodzinnych z rodzicami, oraz „Dzień Dziecka na basenie”, kiedy dzieci pływają indywidualnie i w parach ze swoim rodzeństwem.